Facebook Twitter YouTube Instagram Size
KENTSEL DÖNÜŞÜM

KANDİLLİ VİLLA

Yapı, konum itibari ile İstanbul’un en değerli bölgelerinden birinde, Boğaziçi’ni kuşbakışı gören bir konumda, yapılaşmanın yeşili ezmediği Kandilli semtinde bulunan Rum cemaatine ait eski  bir ilkokul yapısıdır. Sahili boyunca tarihi yalıların uzandığı semtte İstanbul’un sayılı korularından Cemile Sultan Korusu’da çok yakınında bulunmaktadır.

Geçmişinden, doğasından hiç bir şey kaybetmemiş, cumbalı, işlemeli, rengarenk köşklerden oluşan bir rüya semtidir Kandilli.

İskele caddesinden yola başlandığında Osmanlı’nın en görkemli binalarının en bakımlı örnekleri ile dolu, çınar ağaçlarının size eşlik ettiği Kandilli mahallesine girersiniz. Tarihi sit alanı olan Kandilli semtindeki Anıtlar Kurulu’na kayıtlı olan tüm binalar gibi Rum Kilisesi’nin yanında konumlanmış eski Rum İlkokulu binası da orjinaline uygun olarak restore edilmiştir.

Kandilli Rum İlkokulu XIX. yüzyılın ikinci yarısında kuruldu. 1905 yılında çıkan yangından sonra yapı 1910 yılında restore edildi ve faaliyeti azalan okul 1972’de kapatıldı.  

Kandilli Bahçe Sokak’taki inşa tarihi bilinmeyen Khristos Rum Ortodoks Kilisesi, kayıtlara göre 1810’da tekrar restore edilmiştir. 20 mt. x 12.5 mt. ölçülerindeki bazilika planlı tarihi kilise yaklaşık 10 mt. yüksekliğindedir. Derman ve Bahçe Sokakları çevresinde yeşilin her tonunu görmek mümkündür.

12 mt. x 15 mt. ölçülerindeki tarihi okul yapısı yarım bodrum katı ile birlikte toplam iki buçuk katlıdır. Orijinal yapının zemin katında 1 müdür odası, 3 ad. sınıf, 1 yemekhane/ büyük salon; birinci katında ise 3 ad. sınıf ve 1 büyük tiyatro salonu bulunmaktadır. Ana taşıyıcı sistem korunarak tüm ince yapı ve kaplamalar aslına uygun yapılan restorasyondan sonra bina konut fonksyonunda planlanmıştır. Tüm iç hacimlerde çağdaş ve kullanışlı malzemeler kullanılmıştır. Zemin ve duvar kaplamaları, ıslak hacim vitrifiye, batarya ve aksesuarları, mutfak dolapları gibi iç mimari ögeler estetik biçimde tasarlanmıştır.